کد خبر: 18803

تاریخ انتشار: مهر ۲۵, ۱۳۹۷

تفتیش ۹ ساعته کنسول‌گری عربستان در ترکیه

تیم تحقیقاتی دایره جنایی و دادستان‌های استانبول بعد از انجام ۹ ساعت بازرسی از کنسولگری عربستان سعودی نمونه‌های خاک و یک لنگه در آهنین از داخل این ساختمان جمع‌آوری کردند.   به گزارش مدار شرقی تیم تحقیقاتی ترکیه شامل بازرسان و نیروهای امنیتی این کشور بعد از دو هفته انتظار بالاخره توانستند شامگاه دوشنبه برای […]

تیم تحقیقاتی دایره جنایی و دادستان‌های استانبول بعد از انجام ۹ ساعت بازرسی از کنسولگری عربستان سعودی نمونه‌های خاک و یک لنگه در آهنین از داخل این ساختمان جمع‌آوری کردند.

 

سعودی و اردوغان

به گزارش مدار شرقی تیم تحقیقاتی ترکیه شامل بازرسان و نیروهای امنیتی این کشور بعد از دو هفته انتظار بالاخره توانستند شامگاه دوشنبه برای انجام تفتیش حول پرونده مفقود شدن «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد عربستانی، وارد ساختمان کنسولگری سعودی در استانبول شوند.

این تیم تحقیقاتی ۱۲ نفره شامل متخصصان و بازرسان یگان‌های دایره جنایی و مبارزه با تروریسم اداره‌کل امنیت استان استانبول، دادستان کل و دادستان عمومی این استان بود. یک قلاده سگ تجسس نیز برای کمک به یافتن مدارک بیشتر، همراه این تیم وارد کنسولگری سعودی شد.

خاشقچی ۵۹ ساله سه‌شنبه دو هفته قبل (دهم مهر – دوم اکتبر) برای امور ازدواج خود به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول مراجعه کرد، اما خروج وی از این ساختمان ثبت نشده است. چهار روز بعد (چهاردهم مهر – ششم اکتبر)،‌ خبرگزاری رویترز به نقل از دو مسئول ترکیه‌ای گزارش داد که وی احتمالا کشته شده است.

وزارت خارجه ترکیه نیز ضمن احضار دو مرتبه‌ای سفیر عربستان سعودی در آنکارا، آنقدر به تفتیش کامل ساختمان کنسولگری این کشور در استانبول اصرار کرد تا ریاض راضی شد. رئیس‌جمهور ترکیه با هشدار به مقامات سعودی، تاکید کرد که آنها باید ثابت کنند خاشقچی سالم از کنسولگری خارج شده است.

بعد از گزارش «نیویورک تایمز» مبنی بر به قتل رسیدن و سپس تکه تکه شدن جسد خاشقچی برای انتقال راحت‌تر به بیرون از ساختمان کنسولگری روزنامه «صاباح» ترکیه نیز بامداد چهارشنبه با انتشار نام و تصویر ۱۵ سعودی مشکوک به دست داشتن در پرونده خاشقچی، جزئیاتی جدید و تکان‌دهنده از این ماجرا نقل کرد.

دیشب حوالی ساعت ۱۹ (به وقت محلی) بود که این تیم تحقیقاتی وارد کنسولگری ریاض در استانبول شد و تفتیش برای یافتن مدارکی از مفقود شدن یا قتل احتمالی خاشقچی را آغاز کردند. دستگاه‌های امنیتی ترکیه تمام تجهیزات لازم و مواد ضروری از جمله چهار دستگاه خودرو مجهز پزشکی قانونی را در اختیار این تیم قرار داده بود.

بعد از اتمام این تحقیقات که چیزی بیشتر از ۹ ساعت به طول انجامید، بازرسان دایره جنایی حدود ساعت ۵ بامداد (به وقت محلی) ساختمان کنسولگری را ترک کردند. دادستان ترکیه نیز یک ساعت و نیم بعد از آن، از کنسولگری عربستان سعودی خارج شد. چهل و پنج دقیقه پس از آنها نیز تیم تحقیقاتی سعودی که همراه تیم ترکیه‌ای وارد کنسولگری شده بود، این مکان را ترک کرد.

یک مقام عضو این تیم تحقیقاتی بعد از ترک ساختمان کنسولگری، در گفت‌وگویی کوتاه با خبرنگاران، از جمع‌آوری مقادیر کافی مدارک و شواهد خبر داده و گفت نمونه‌های خاک داخل و بیرون ساختمان و همچنین یک لنگه در آهنین از باغچه کنسولگری سعودی را با خود آورده‌اند. برخی منابع نیز می‌گویند دادستانی ترکیه در نظر دارد مجددا از سعودی‌ها درخواست بازرسی از ساختمان کنسولگری را داشته باشد.

یک منبع در دادستانی ترکیه نیز که خواست نامش فاش نشود به خبرنگاران گفت که تیم تحقیقاتی شواهدی را یافته‌اند که شک‌ها درباره به قتل رسیدن خاشقچی در کنسولگری سعودی را تقویت می%E

Likes(0)Dislikes(0)
برچسب ها : , ,

دیدگاه بسته شده است.

logo-samandehi
WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com