کد خبر: 20775

تاریخ انتشار: دی ۱۷, ۱۳۹۷

بزرگترین گردهمایی فولادگران کشور در نخستین جشنواره ملی فولاد

نخستین جشنواره و‌نمایشگاه ملی فولاد ایران با حضور تولیدکنندگان، تامین کنندگان، بازرگانان و متخصصان زنجیره آهن و فولاد ایران روز دوشنبه ۱۷ مرداد در برج میلاد برگزار شد. به گزارش مدار شرقی، دکتر بهرام سبحانی رئیس جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایرانی و مدیرعامل اسبق فولاد مبارکه اصفهان گفت : با شروع انقلاب اسلامی توجه ویژه […]

نخستین جشنواره و‌نمایشگاه ملی فولاد ایران با حضور تولیدکنندگان، تامین کنندگان، بازرگانان و متخصصان زنجیره آهن و فولاد ایران روز دوشنبه ۱۷ مرداد در برج میلاد برگزار شد.

جشنواره فولاد مدار شرقی

به گزارش مدار شرقی، دکتر بهرام سبحانی رئیس جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایرانی و مدیرعامل اسبق فولاد مبارکه اصفهان گفت : با شروع انقلاب اسلامی توجه ویژه به صنعت فولاد را داشتیم که از معدن تا محصول نهایی مورد توجه قرار گرفت و ٣٠ برابر ظرفیت سازی از ابتدای انقلاب را به همراه داشته است

وی افزود: در طی پنجاه سال اخیر شرکتهای بزرگی تاسیس شد تا از صنعت فولاد پشتیبانی کند هم برای تجهیزات هم تولید و در بحث کنسانتره تا دانه بندی ، احیای مستقیم و … صفر تا صد توسط مهندسین ایرانی قابل طراحی، اجرا و بهره برداری است

وی تاکید کرد که هدف از جشنواره که به حمایت انجمن تولیدکنندگان فولاد برگزار میشود، هم اندیشی و تعامل اطلاعاتی از فرآیندهایی که داخلی سازی شده و در جریان قرار دادن تمام فعالان در زنجیره فولاد است

سبحانی افزود: در راستای اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید داخلی این جشنواره برگزار شده تا بومی سازی را قوت ببخشیم.

وی همچنین افزود: در فراورده های نسوز که تماما وارداتی بودند امروزه در داخل کشور طراحی و اجرا می شود. اتوماسیون هم در داخل اجرا می شود.

سبحانی تاکید کرد که تمامی دانش تقریبا در ایران وجود دارد اما در برخی موارد که تولید اقتصادی مطرح باشد از خارج کشور تامین می شود با اینحال وابستگی ها از بین رفته است.

وی گفت: صنعت فولاد از سیستم دولتی آغاز به کار کر اما از دهه گذشته فولادسازی های بزرگ خصوصی شدند و بخش خصوصی به طور مستقیم وارد سرمایه گذاری در حوزه های مختلف صنعت فولاد شد.

در این جشنواره غریب پور رئیس هیئت عامل ایمیدرو نیز گفت: جنگ تجاری فولاد بین آمریکا و‌چین بر سر فولاد بود و این نشان از اهمیت این کالا است، ظرفیت فولاد ایران از بدو شروع تا به امروز به حدود ۳۵میلیون تن رسیده است و اکنون توان ساخت و طراحی کارخانه فولاد را داریم .

وی با بیان اینکه صادرات فولاد در ۸ ماهه سال جاری بیش از ۳میلیارد دلار بوده است، ادامه داد: امسال در حوزه فولاد یک میلیارد دلار طرح به بهره‌برداری رسیده است ‌و سال آینده ۱.۵میلیارد دلار طرح راه اندازی خواهد شد. در شرایط تحریم و بازار باعث شده تا از ظرفیت فولاد بطور کاملا استفاده نشود.

وی با بیان اینکه تامین نیاز فولادسازان به سنگ آهن استراتژی جدی وزارت صمت است، افزود: توسعه اکتشاف استراتژی اصلی ایمیدرو است و سرمایه گذاری در پهنه‌ها با مشارکت بخش خصوصی پیگیری می‌شود.

غریب پور همکاری با تشکل‌ها را جزء سیاست ایمیدرو دانست و افزود: باید با همکاری یکدیگر گره‌های کور را باز کنیم شاید امروز اگر تحریم‌ها نبود جشنواره ملی فولاد ایران هم بر گزار نمی‌شد.

وی ادامه داد؛ به دنبال تشکیل کنسرسیوم‌های بزرگ با هدف توسعه معادن ‌و صنایع فلزی و غیرفلزی در کشور با همکاری بخش خصوصی هستیم و ایمیدرو برنامه دارد مجری توسعه معدن و صنایع معدنی در کشور باشد.

رئیس هیئت عامل ایمیدرو  در خصوص سیاست‌های دیگر ایمیدرو گفت: برای توسعه زیر ساخت‌ها بخصوص حمل و‌نقل برنامه‌های جدی داریم، در شرایط تحریم ایمیدرو باید سازوکاری جدی برای تامین ارز و مواد اولیه داشته باشد که در دستور کار قرار گرفته است و در این بین باید به مسائل زیست محیطی، توسعه پایدار و مسئولیت‌های اجتماعی توجه کرد.

غریب پور از انعقاد قرارداد با دانشگاه‌ها خبر داد و گفت: ایمیدرو با بخش تحقیقات دانشگاه‌ها همکاری می‌کند و در این راستا از ایده‌ها حمایت خواهد کرد.

گفتنی است در این جشنواره همچنین دو تفاهم نامه برای گسترش صنعت فولاد به امضاء رسید و از پیشکسوتان و بزرگان این صنعت تجلیل شد؛ همچنین نمایشگاهی از صنعتگران فولاد برگزار شد که تا ۲۰ دی ماه ادامه دارد.

Likes(0)Dislikes(0)
ارسال دیدگاه

*

code

logo-samandehi
WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com