تهران
کد خبر:23282
پ

بحران سیاسی آنکارا و ریاض به حوزه منسوجات تولید ترکیه کشیده شد

عربستان سعودی اجازه ورود صدها کامیون حامل منسوجات تولید ترکیه به داخل خاک خود را نمی‌دهد و برخی رسانه‌ها این اقدام را در ارتباط با استمرار بحران سیاسی میان دو کشور می‌دانند. به گزارش مدار شرقی، یک روزنامه ترکیه‌ای از تحریم جدید کالاهای ترکیه در دولت سعودی خبر داد و نوشت که صدها کامیون حامل […]

عربستان سعودی اجازه ورود صدها کامیون حامل منسوجات تولید ترکیه به داخل خاک خود را نمی‌دهد و برخی رسانه‌ها این اقدام را در ارتباط با استمرار بحران سیاسی میان دو کشور می‌دانند.

ترکیه


به گزارش مدار شرقی، یک روزنامه ترکیه‌ای از تحریم جدید کالاهای ترکیه در دولت سعودی خبر داد و نوشت که صدها کامیون حامل پارچه که قصد ورود به خاک عربستان را دارند بیش از دو هفته است که اجازه ورود نیافته‌اند.

روزنامه «ینی گاج» همچنین نوشته است که هزاران محموله منسوجات در فرودگاه‌ها معلق مانده و ارسال این محموله‌ها منتظر صدور مجوز دولت عربستان است اما تا کنون مسئولان سعودی توضیحی در خصوص آن نداده‌اند.

این روزنامه همچنین اعتقاد دارد که تصمیم عربستان در این خصوص فقط تولیدات ترکیه را هدف قرار داده و شامل کشورهای دیگر نمی‌شود. عربستان دوشنبه هفته گذشته واردات تخم مرغ از کشورهای ترکیه، اوکراین و اردن را ممنوع اعلام کرد. روزنامه عکاظ عربستان در آن تاریخ نوشت که این تصمیم در پی شکایت تولید‌کنندگان داخلی گرفته شده و تخم‌مرغ‌های ترکیه در حال حاضر تمامی بازار عربستان را فرا گرفته است.

خبرگزاری اسپوتنیک در خبر خود در این خصوص، دپوی منسوجات ترکیه و همچنین ممنوعیت واردات تخم‌مرغ از این کشور را در راستای بحران سیاسی بین دو کشور دانست و نوشت که این بحران پس از قتل جمال خاشقچی (روزنامه‌نگار سعودی که مهرماه ۱۳۹۷ در کنسولگری سعودی در استانبول به دست تیم ترور سعودی کشته شد) شدت بیشترسی پیدا کرده است.

در همین ارتباط، تبلیغات رسانه‌ای علیه ترکیه از ماهها پیش آغاز شده و در ماههای گذشته روزنامه‌های سعودی چندین بار به شهروندان این کشور در خصوص عدم مسافرت به ترکیه به این بهانه که با شهروندان سعودی بدرفتاری می‌شود، هشدار داده‌اند.

پیش از این یک منبع سعودی به پایگاه خبری عربی۲۱ گفته بود که استراتژی ولی‌عهد سعودی این است که با تضعیف اقتصاد ترکیه، بحران داخلی برای اردوغان ایجاد کند و در دراز مدت نقش ترکیه در جهان اسلام و تأثیر این کشور در تحولات منطقه‌ای را کاهش دهد. تضعیف دولت به حدی که مخالفان اردوغان بتوانند در انتخابات بر حزب عدالت و توسعه پیروز شوند دیگر هدف «محمد بن سلمان» است

Likes(0)Dislikes(0)
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

کلید مقابل را فعال کنید