کد خبر: 6500

تاریخ انتشار: خرداد ۳, ۱۳۹۶

انتقادنیویورک تایمز به اظهارات ضد ایرانی ترامپ در عربستان

نیویورک تایمزنوشت: اظهارات «ترامپ» علیه ایران دربباره به انزوا کشاندن جمهوری اسلامی ایران در عربستان مشکل ساز خواهد شد، چون ایران بزرگ را نمی توان منزوی کرد. به گزارش مدار شرقی، «راجر کوهن» نویسنده و ستون‌نویس روزنامه نیویورک‌تایمز در یادداشتی با عنوان سیاست های مشکل آفرین «ترامپ» نوشت : سیاست‌های «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا درمقابله […]

نیویورک تایمزنوشت: اظهارات «ترامپ» علیه ایران دربباره به انزوا کشاندن جمهوری اسلامی ایران در عربستان مشکل ساز خواهد شد، چون ایران بزرگ را نمی توان منزوی کرد.

به گزارش مدار شرقی، «راجر کوهن» نویسنده و ستون‌نویس روزنامه نیویورک‌تایمز در یادداشتی با عنوان سیاست های مشکل آفرین «ترامپ» نوشت : سیاست‌های «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا درمقابله با ایران و اظهارات ضد ایرانی وی در عربستان سعودی مشکل ساز خواهد شد.
وی در ادامه آورده است: نمی توان چشم بر روی حقیقت بست. ۱۵ نفر از ۱۹ هواپیماربای حادثه تروریستی ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ را اتباع عربستان سعودی تشکیل می‌دهند،عربستان منبع و سرچشمه تروریسم است. «ترامپ» در عربستان تروریسم را محکوم ‌کرد کشوری که خود سرچشمه ایدئولوژی‌های غرب‌ستیز، ضد زن و پر قید و بند است که نقشی محوری در اعتقادات القاعده و داعش دارند.
این نویسنده آمریکایی می‌افزاید: حمایت سعودی از عقاید وهابی و مخالفت‌های کینه‌توزانه این کشور با دیدگاه‌های تکثرگرایانه‌ که الهام‌بخش بهار عربی شد می‌تواند در توضیح تاریخ خاورمیانه مفید باشد. جهان پس از ۱۱ سپتامبر بیش از آنکه داستان ایران در برابر غرب باشد، داستان سلفی‌های وهابی است. رئیس‌جمهور آمریکا در اولین سفر خارجی‌اش به منطقه خاورمیانه، تمام این حقایق را به دست فراموشی سپرده است.
ستون نویس نیویورک تایمز تاکید کرده است: جوامع عربی محدود شده، در برابر مدرنیسم مقاوم هستند، حکام برای شهروندان خفقان ایجاد می‌کنند، آزادی عمل را از شهروندان سلب می‌کنند و زنان را در حاشیه‌ یا پستوهای غیرقابل رویت نگه می دارند. جوامعی هستند که باعث ایجاد خشونت‌های برآمده از هورمون تستسترون در جنبش‌هایی مانند داعش می‌شوند. سیاست خارجی که رئیس جمهور «ترامپ» دنبال می کند برای آمریکا مشکل ساز خواهد شد.
وی در پایان می نویسد: اگر در کنار دیکتاتورها بایستیم، نمی‌توانیم آنچه دیکتاتور‌ها به ویژه دیکتاتورهای محدودکننده زنان، تولید می‌کنند را سرزنش کنیم. حملات «ترامپ» به ایران به عنوان منشاء بحران و خرابی در منطقه به شدت محکوم است؛ آمریکا نباید وارد آتش‌افزوزی شود. بلکه باید برای ساخت پل‌هایی میان شیعیان و سنی‌ها تلاش کند. انزوای ایران بزرگ، آن طور که «ترامپ» می خواهد احمقانه است چون ایران را نمی توان منزوی کرد.

Likes(0)Dislikes(0)
ارسال دیدگاه

*

code

logo-samandehi