تهران
کد خبر:6449
پ

چرا اردوغان در نشست ریاض شرکت نکرد؟

یک تحلیلگر مسائل خاورمیانه معتقد است، غیبت رئیس جمهور ترکیه در نشست ریاض بیش از هر چیز اختلاف ریشه دار ترکیه و برخی اعراب از جمله مصر را به نمایش گذاشت. به گزارش مدار شرقی، «عبدالباری عطوان» سردبیر روزنامه رای الیوم در مقاله ای عدم حضور «رجب طیب اردوغان» در نشست ریاض را بررسی کرد […]

ریاض مدار شرقی

یک تحلیلگر مسائل خاورمیانه معتقد است، غیبت رئیس جمهور ترکیه در نشست ریاض بیش از هر چیز اختلاف ریشه دار ترکیه و برخی اعراب از جمله مصر را به نمایش گذاشت.

به گزارش مدار شرقی، «عبدالباری عطوان» سردبیر روزنامه رای الیوم در مقاله ای عدم حضور «رجب طیب اردوغان» در نشست ریاض را بررسی کرد و این مسئله را نشانه اختلاف ترکیه و برخی اعراب دانست ، هرچند که اختلافات تاکنون علنی نشده بود.
در این مقاله آمده است: اختلاف الازهر و ترکیه ادامه دارد و اگر چه غیر علنی مانده و رویکرد سیاسی دارد اما آرامش آن فقط بر اساس شرایط مقطعی است. نشست سنی- ترامپی که روز یکشنبه در ریاض با حضور ۵۲ کشور اسلامی از جمله تعداد اندکی از سران این کشورها برگزار شد، به نوعی تنش الازهر و ترکیه را به نمایش گذاشت.
«عطوان» در این گزارش دو نکته مهم این نشست را مورد توجه قرار داده و می افزاید: اول؛ غیبت« رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه در این نشست که به جای «مولود چاوش اوغلو» نخست وزیر، وزیر امورخارجه خود را به عنوان رئیس هیات ترک راهی آن کرد آن هم در حالی که روابط عربستان و ترکیه در ظاهر مستحکم شده است.
دوم؛ حضور «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهور مصر در نشست ریاض به عنوان کشوری که بنابر جایگاه سیاسی و ملی چند دهه رهبری جهان عرب و اسلام را برعهده داشت و علاوه بر آن مرجع الازهر نیز در نشست ریاض حضور یافت.
این جا این سوال مطرح می شود که چه چیزی تردید «السیسی»برای حضور در نشست ریاض را از بین برد؟ وی برای حضور در نشست ریاض که پادشاه سعودی میزبان آن بود، تردید داشت و به نظر می رسد رهبری سعودی متوجه این تردید شد از همین رو به جای «عادل الجبیر» وزیر امور خارجه یا یکی از امیران سرشناس، یک وزیر درجه دوم را برای ارسال دعوت نامه راهی مصر کرد.
دلیل این شک و تردید این بود که «السیسی» نمی خواهد عربستان رهبری جهان اسلام را به دست بگیرد و علاوه بر این به دنبال طرح خاص عربستان مبنی بر شمشیر کشیدن به روی ایران و شیعیان نیست و نمی خواهد وارد جنگ های کنونی سعودی در یمن و سوریه و جنگ های آینده آن در عراق و ایران شود. اما نکته ای که موجب تغییر موضع «السیسی» شد، تماس تلفنی «دونالد ترامپ» با وی چند روز پیش از نشست ریاض بود که در آن از وی خواست در نشست ریاض شرکت کند و به او قول داد در آینده به قاهره سفر خواهد کرد بدون اینکه زمان این سفر را مشخص کند.
در این میان «السیسی» و بیشتر مصری ها به رهبری  مصر و جایگاه برجسته آن در سطح منطقه احساس غرور می کنند و«باراک اوباما» با درک این واقعیت بود که قاهره را به عنوان ایستگاه اصلی سخنرانی خطاب به جهان اسلام برگزید و این چیزی است که «ترامپ» انجام نداد و برق طلا و معاملات مالی ۴۶۰ میلیارد دلاری را ترجیح داد.
در ادامه سردبیر روزنامه رای الیوم می نویسد: وضعیت «اردوغان» و یا به عبارت بهتر تحریم شخصی او علیه نشست ریاض ،بیانگر رویکرد شخصی و نیز سیاسی او در آن واحد است، زیرا «اردوغان» با شکست از سفر واشنگن بازگشت بدون اینکه در جریان آن هیچ یک از اهداف خود مبنی بر جلوگیری از اعتماد آمریکا به کردها به عنوان متحد راهبردی را محقق سازد و اجازه ندهد هیچ سلاحی در اختیار آنان قرار بگیرد و مانع مقدمات تشکیل موجودیت مستقل کردی در شمال سوریه بشود.
«اردوغان» همچنین در خصوص درخواست تحویل «فتح الله گولن» متهم به دست داشتن در کودتای نظامی در ترکیه نیز پاسخی از آمریکا نگرفته است. نکته قابل توجه اینکه دیدار «اردوغان» و«ترامپ» در کاخ سفید متشنج بود و زمان کوتاهی طول کشید و کنفرانس مطبوعاتی که پس از آن برگزار شد نیز چند دقیقه بیشتر طول نکشید تا جایی که کارشناسان سیاسی ترک این دیدار را بدترین دیدار در طول تاریخ روابط ترکیه و آمریکا به حساب می آورند.

Likes(0)Dislikes(0)
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

کلید مقابل را فعال کنید