کد خبر: 22451

تاریخ انتشار: فروردین ۱۷, ۱۳۹۸

آینده روابط عربستان و اسرائیل به میزان قدرت «بن سلمان» بستگی دارد

«نتانیاهو امید زیادی به نقش آفرینی عربستان سعودی در موفقیت ترامپ برای منزوی کردن ایران دارد.» به گزارش مدار شرقی، روزنامه اسرائیلی هاآرتص در یکی از سلسله گزارش‌های خود درباره عربستان سعودی به همکاری اطلاعاتی و امنیتی این کشور به همراه امارات با اسرائیل پرداخته است. به نوشته پایگاه العربی الجدید، در این گزارش آمده […]

«نتانیاهو امید زیادی به نقش آفرینی عربستان سعودی در موفقیت ترامپ برای منزوی کردن ایران دارد.»

عربستان سعودی و اسرائیل

به گزارش مدار شرقی، روزنامه اسرائیلی هاآرتص در یکی از سلسله گزارش‌های خود درباره عربستان سعودی به همکاری اطلاعاتی و امنیتی این کشور به همراه امارات با اسرائیل پرداخته است.

به نوشته پایگاه العربی الجدید، در این گزارش آمده است که «بنیامین نتانیاهو» پس از ترور «جمال خاشقچی» خود را برای دفاع از «محمد بن سلمان» آماده کرد چرا که بر روی نقش ریاض در استراتژی ترامپ برای منزوی کردن ایران، حساب ویژه‌ای باز کرده بود.

هاآرتص در ادامه می‌نویسد که هم‌پوشانی منافع عربستان سعودی و اسرائیل یکی از مهم‌ترین محورهای خاورمیانه را تشکیل می‌دهد؛ هرچند این پیمان آشکارا بیان نمی‌شود و مواردی که ریاض را به تل آویو وصل می‌کنند بسیار حساس هستند.

«عاموس هارئیل» و «یردین میخائیل» دو شخصی که این گزارش را تهیه کرده‌اند، در ادامه نوشته‌اند: تلاش عربستان سعودی برای توسعه روابط با اسرائیل این حقیقت را بیان می‌کند که نیاز به مقابله با ایران این کشور را به توسعه روابط با تل آویو سوق داده است و در همین حال عربستان سعودی خود را رهبر جهان عرب می‌داند و این امکان را ندارد که دوستی خود با اسرائیل را فاش سازد، آن هم در زمانی که اوضاع فلسطینیان تحت اشغال بدتر شده است.

طبق این گزارش، روابط عربستان سعودی و اسرائیل بر مبنای منافع امنیتی و اقتصادی چند لایه بنا شده است و نتانیاهو امید نقش آفرینی ریاض در موفقیت استراتژی ترامپ برای منزوی کردن ایران را دارد.

هاآرتص ادامه می‌دهد که روابط ریاض و تل آویو به حدی رسیده است که در جریان قتل جمال خاشقچی، نتانیاهو از معدود رهبران جهان بود که از سعودی دفاع کرد و از مهم‌ترین دلایلی که اسرائیل را نسبت به سقوط حکومت سعودی نگران می‌کند این است که در صورت فروپاشی نظام سعودی، ممکن است بسیاری از سلاح‌ها و سیستم‌های جنگی به دست گروهها و طرف‌های ضد اسرائیل بیفتد.

این روزنامه یکی از بارزترین مصادیق نزدیکی میان اسرائیل و عربستان سعودی را در همکاری اطلاعاتی تل آویو و ریاض ذکر می‌کند و می‌نویسد که «یوسی کوهن» رئیس موساد تا کنون چندین بار با فرماندهان امنیتی سعودی دیدار کرده است.

در ادامه این گزارش آمده است که شراکت استراتژیک عربستان سعودی و اسرائیل تا حد هماهنگی سیاسی بین دو طرف رسیده است که این مسأله در ماجرای واگذاری دو جزیره مصری «تیران» و «صنافیر» به عربستان خود را نشان داد و تل آویو و ریاض در این خصوص رایزنی کردند.

در سال ۲۰۱۲ نیز به هنگام حمله سایبری به کامپیوترهای شرکت نفتی آرامکو، ریاض از شرکت‌های سایبری اسرائیلی درخواست کمک کرد و پس از آن نیز عربستان تلاش زیادی برای ارتباط‌گیری با شرکت NSO اسرائیل کرد و طبق گزارش سازمان‌های حقوق بشری و مراکز پژوهشی غربی، ریاض از این شرکت اسرائیلی برنامه‌های جاسوسی خریداری کرده است که سازمان اطلاعاتی عربستان از آن‌ها برای جاسوسی از مخالفان و سرکوب آن‌ها بهره می‌برد.

هاآرتص نام دو تن از نزدیکان بن سلمان را در گزارش خود آورده و نوشته است که این دو مسئول روابط با اسرائیل هستند. «احمد عسیری» معاون مدیر اطلاعات سابق سعودی و «سعود القحطانی» مشاور سابق دیوان پادشاهی سعودی که هر دوی آن‌ها پس از رسوایی قتل خاشقچی، موقعیت خود را [ظاهرا] از دست داده‌اند.

این گزارش در پایان آورده است که عربستان سعودی پس از ماجرای خاشقچی تلاش دارد تا حدودی خود را از آشکار شدن روابط با اسرائیل و ورود به یک بحران دیگر به دور نگه دارد و در کل آینده روابط میان ریاض و تل آویو به میزان قدرت بن سلمان در حفظ نفوذ خود در عربستان سعودی بستگی دارد.Likes(0)Dislikes(0)
ارسال دیدگاه

*

code

logo-samandehi
WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com